Resultater for Dressurstald Jemo

Dressurstald Jemo's mål er at uddanne heste og ryttere, så de i harmoni og balance på ethvert niveau, kan starte dressurklasser uden at det virker vanskeligt for hverken hest eller rytter. Korrekt grundridning og opstilling er vigtige elementer heri. 
Dressurstald Jemo's ryttere har gennem årene klaret sig særdeles godt på alle niveauer, lige fra pony distriktsstævner over landsstævner til internationale starter, og Dressurstald Jemo har haft ryttere med i World Cup for såvel ungryttere som seniorer.  

Se listen af resultater gennem årene længere nede.

De løbende resultater for året kan også findes på Rideklubben Ørsted Holmes hjemmeside:

http://www.123hjemmeside.dk/roh/8732374

2012

Klasse Rytter Pony/hest Grp. Plac.
EM hold Caroline B Smidt Donna Charian junior 3
EM hold Cecilie Lyndrup Lambada junior 3
EM individuelt Cecilie Lyndrup Lambada junior 10
NM hold Cecilie Lyndrup JJ Rocco junior 1
NM hold Nicole Johnsen Fairy Tale pony 1
NM individuelt Cecilie Lyndrup JJ Rocco junior 2
DM individuelt Cecilie Lyndrup JJ Rocco junior 3
DM individuelt Carina Nevermann Torup Chabrell U25 3
Sjællandsmesterskab Laura Skov Nielsen Lolita pony kat 2 1
Cecilie Lyndrup / JJ Rocco DM Bronze

2011

Klasse Rytter Pony/hest grp. plac.
EM hold Caroline B Smidt Campari WE pony 3
NM hold Caroline B Smidt Campari WE pony 1
NM individuelt Caroline B Smidt Campari WE pony 1
DM individuelt Caroline B Smidt Campari WE pony kat 1 2







NM: Guld hold, guld individuelt classic og guld individuelt kür - Carina Nevermann og Blue boy - Youngrider

EM: Sølv hold, bronce individuelt classic og nr 4 individuelt kür - Carina Nevermann og Blue boy - Youngrider

DM: Individuelt sølv - Carina Nevermann og Blue boy - youngrider

World Cup: nr 2 i kür - Carina Nevermann og Blue boy - Youngrider


Caroline Smidt / Campari WE Nm

2010

Klasse Rytter Hest Grp. År Plac.
EM for hold Caroline B. Smidt We Campari pony 2010 3
NM for hold Caroline B. Smidt We Campario pony 2010 1
DM for hold Caroline B.Smidt PSW Desperado pony 2010 1
DM for hold Cathrine Hansen Kalita pony 2010 1
DM for hold Nicole Johnsen Fairy Tale pony 2010 1
DM for hold Caroline Aarosin St Lucci pony 2010 1
DM for pony ind. Nicole Johnsen Anton kat. 3 2010 3
3
Sjællandsmesterskab Nicole Johnsen Fairy Tale Kat. 2 2010 1
Sjællandsmesterskab Olivia K. Friis Magic Boy Kat. 1 2010 2
Distriktmester, D3 Nicole Johnsen Fairy Tale Kat. 2 2010 1
Københavnsmester Nicole Johnsen Fairy Tale kat. 2 2010 1
Sofie Østergaard / Nathan Nm 2007

2005-2009

Klasse Rytter Hest Grp. År Plac.
NM for hold Carina Nevermann Torup Come Back After 8 Youngriders 2009 1
NM Carina Nevermann Torup Come Back After 8 Klassisk/Young 2009 1
NM Carina Nevermann Torup Come Back After 8 Kür/Young 2009 1
DM Carina Nevermann Torup Come Back After 8 Youngriders 2009 1
DM for hold Frederik Larnæs Lukas Pony 2009 2
DM for hold Malou Nakszynski Consider Pony 2009 2
DM for hold Caroline B. Smidt Campari WE Pony 2009 2
DM for hold Anne Bjerregaard Conrad Wales Pony 2009 2
SM Karina Holt Andersen Hor Shot Ungrytter 2009 1
Championatsvinder D3 Carina Nevermann Torup Come Back After 8 Hest 2009 1
Championatsvinder D3 Anne Bjerregaard Conrad Wales Pony 2009 1
EM for hold Carina Nevermann Torup Distinctive Juniorer 2008 3
NM for hold Jessica Vang Starbeck Lady Kat. 2 2008 1
NM for hold Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Seniorer 2008 1
Sjællandsmesterskabet Henriette Boe Mortensen Connery Juniorer 2008 1
Distriktmesterskabet D3 Julie Lindgren Christensen Roberto Juniorer 2008 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Sacha Hansen Mr. Mambo Hest 2008 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Henriette Boe Mortensen Connery Hest 2008 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Julie Lindgren Christensen Roberto Hest 2008 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Helle Tang Mathiasen Jasmin Hest 2008 1
NM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Seniorer 2007 2
NM Sofie Buch Østergaard Nathan Kat. 1 2007 3
NM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter/PSG 2007 7
NM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter/Kür 2007 12
NM Sofie Buch Østergaard Nathan Kat. 1 2007 23
NM for hold Annemette Summer Mortensen Cortillo Ungrytter 2007 1
NM for hold Carina Nevermann Torup Distinctive Juniorer 2007 1
NM for hold Sofie Buch Østergaard Nathan Kat. 1 2007 1
NM for hold Josefine Lund Emerek Lady Kat. 2 2007 1
Ecco Cup Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter 2007 1
Kbh.mesterskabet Jessica Vang Starbeck Sandokan’s Leonardo Kat. 1 2007 1
Kbh.mesterskabet Karina Holt Andersen Hot Shot Hest 2007 1
Distriktmesterskabet D3 Jessica Vang Starbeck Sandokan’s Leonardo Kat. 1 2007 1
Championatsvinder Distrikt 3 Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Hest 2007 1
World Cup Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter 2006 3
EM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter 2006 12
EM for hold Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Pony 2006 3
EM Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Pony 2006 7
NM Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Kat. 1 2006 3
NM for hold Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter 2006 1
NM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter 2006 2
NM for hold Josefine Lund Emerek Lady Kat. 2 2006 1
NM Josefine Lund Emerek Lady Kat. 2 2006 2
NM for hold Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Kat. 1 2006 1
DM Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Kat. 1 2006 1
DM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter 2006 1
Ecco Cup Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Kat. 1 2006 1
Kbh.mesterskabet Helle Tang Mathiasen Jasmin Hest 2006 1
Sjællandsmesterskabet Sofie Buch Østergaard Nathan Kat. 1 2006 1
Sjællandsmesterskabet Karina Holt Andersen Hot Shot Juniorer 2006 1
Distriktmesterskabet D3 Karina Holt Andersen Hot Shot Hest 2006 1
Nordea Cup Karina Holt Andersen Hot Shot Hest 2006 1
Roskilde Rideudstyr Cup Karina Holt Andersen Hot Shot Hest 2006 1
World Cup Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Hest 2005 7
EM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter 2005 13
EM Jeffe Lundahl Ahlet 105 Juniorer 2005 19
EM Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Pony 2005 16
NM for hold Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Kat. 1 2005 1
NM Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Kat. 1 2005 1
NM Jeffe Lundahl Ahlet 105 Juniorer 2005 2
NM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter 2005 1
DM Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Kat. 1 2005 1
DM Jeffe Lundahl Ahlet 105 Juniorer 2005 2
DM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Ungrytter 2005 3
Ecco Cup Carina Nevermann Torup Kastanienshofs Vitus Kat. 1 2005 1
Kbh.mesterskabet Camilla Orloff Zeus Pony 2005 1
Kbh.mesterskabet Josefine Lund Emerek Lady Pony 2005 1
Kbh.mesterskabet Camilla Orloff Silver De Chaleur Pony 2005 1
Sjællandsmesterskabet Josefine Godborg Miss Money Penny Kat. 1 2005 1
Sjællandsmesterskabet Josefine Lund Emerek Silver De Chaleur Kat. 2 2005 1
Sjællandsmesterskabet Sofie Buch Østergaard Ollies Curios Kat. 3 2005 1
Sjællandsmesterskabet Josefine Lund Emerek Lady Kat. 2 2005 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Julie Lindgren Christensen Lancaster Hest 2005 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Karina Holt Andersen Hot Shot Hest 2005 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Helle Tang Mathiasen Jasmin Hest 2005 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Sacha Hansen Vesuv Hest 2005 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Camilla Orloff Zeus Pony 2005 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Josefine Lund Emerek Silver De Chaleur Pony 2005 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Karina Holt Andersen RemmevadsMascot Pony 2005 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Josephine Godborg Miss Money Penny Pony 2005 1
Aktiv Fritid Cup Jette Nevermann Torup Come Back After 8 Hest 2005 1
7 års Championat Sacha Hansen Vesuv Hest 2005 1
5 års Championat Karina Holt Andersen Hot Shot Hest 2005 1
Hestebladet Cup Karina Holt Andersen Hot Shot Hest 2005 1
Højelse Cup Karina Holt Andersen Hot Shot Hest 2005 1
Roskilde Rideudstyr Cup Helle Tang Mathiasen Jasmin Hest 2005 1
Carina Nevermann Torup / Come Back After 8 NM 2009

2000-2004

Klasse Rytter Hest Grp. År Plac.
EM Anne Cathrine Jørgensen Huckleberry Finn Pony 2004 10
EM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Hest 2004 10
NM for hold Anne Cathrine Jørgensen Huckleberry Finn Kat. 1 2004 1
NM Anne Cathrine Jørgensen Huckleberry Finn Kat. 1 2004 1
NM for hold Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Juniorer 2004 1
NM for hold Carina Nevermann Torup Lady Kat. 2 2004 1
NM Carina Nevermann Torup Lady Kat. 2 2004 3
DM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Hest 2004 3
Ecco Cup Carina Nevermann Torup Vitus Kat. 1 2004 1
Kbh.mesterskabet Carina Nevermann Torup Vitus Pony 2004 1
Distriktmesterskabet D3 Sofie Buch Østergaard Ollies Curios Kat. 3 2004 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Henriette Boe Mortensen Indian Kashmir Pony 2004 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Camilla Orloff Bonaparte Pony 2004 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Josephine Godborg Miss Money Penny Pony 2004 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Josefine Lund Emerek Silver De Chaleur Pony 2004 1
Championatsvinder Distrikt 3 Carina Nevermann Torup Lady Pony 2004 1
Hillerødmester Sacha Hansen Calista Hest 2004 1
Hillerødmester Josephine Godborg Miss Money Penny Pony 2004 1
EM Sacha Hansen Tavilla Kat. 1 2003 18
EM Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Juniorer 2003 15
NM for hold Sacha Hansen Tavilla Kat. 1 2003 1
NM Sacha Hansen Tavilla Kat .1 2003 2
NM for hold Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Hest 2003 2
DM Sacha Hansen Tavilla Kat. 1 2003 3
Kbh.mesterskabet Sacha Hansen Tavilla Pony 2003 1
Kbh.mesterskabet Carina Nevermann Torup Tai Calido Kat. 1 2003 1
Sjællandsmesterskabet Carina Nevermann Torup Tai Calido Kat. 1 2003 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Majken Vesterling Krumme Pony 2003 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Karina Holt Andersen Calypso Pony 2003 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Henriette Boe Mortensen Ronja Pony 2003 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Sacha Hansen Calista Pony 2003 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Jette Nevermann Torup Come Back After 8 Hest 2003 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Annemette Summer Mortensen Transholms Cortilla Hest 2003 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Ann Sofie Berger Lakritz Hest 2003 1
Distriktmesterskabet D3 Ann Sofie Berger Lakritz Hest 2003 1
Distriktmesterskabet D3 Carina Nevermann Torup Tai Calido Kat. 1 2003 1
Kbh.mesterskabet Ann Sofie Berger Pearl Jam Chablis pony 2002 1
Sjællandsmesterskabet Annemette Summer Mortensen Transholms Cortilla Juniorer 2002 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Annemette Summer Mortensen Mitchell Imhoff Hest 2002 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Ann Sofie Berger Lakritz Hest 2002 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Stine Bøiehøj Nordhøjs Bugatti Hest 2002 1
Distriktmesterskabet D3 /Hold Birgitte Wohl Mutt Mickey Hest 2002 1
Distriktmesterskabet D3 Sarah Bandholtz Bilet Skovgårds Regitze Hest 2002 1
Distriktmesterskabet D3 Carina Nevermann Torup Lady Kat. 2 2002 1
Hestebladet Cup Sally Klinge Clausen Jakas Rodesia Hest 2002 1
Højelse Cup Henriette Boe Mortensen Ronja Pony 2002 1
Sjællandsmesterskabet Sacha Hansen Tavilla Kat. 1 2000 1
NM 2007